Multikotr Network

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin En Büyük Android Platformu

En son konular

» Galaxy Ace II I8160'a Güncel Türkiye Kies Romu Nasıl Yüklenir [2.3.6 I8160XXLH4]
Windows 7 Görünümlü Vista Lite Sp2 (tek Cd), Vista SP2 Lite + 6 Tema + 14 Program + Sağ Tık Eklentileri... EmptyPerş. Ağus. 21, 2014 1:36 pm tarafından abucabbar

» Black Dark Lite Edition 2010 V2 - Emre90, 2010'un En Şık Lite Sürümü
Windows 7 Görünümlü Vista Lite Sp2 (tek Cd), Vista SP2 Lite + 6 Tema + 14 Program + Sağ Tık Eklentileri... EmptyÇarş. Eyl. 04, 2013 1:57 pm tarafından sondevrim55

» izzet Yıldızhan - Sen Deli Misin fuLL 2009 | 320 Kbps
Windows 7 Görünümlü Vista Lite Sp2 (tek Cd), Vista SP2 Lite + 6 Tema + 14 Program + Sağ Tık Eklentileri... EmptyPerş. Tem. 18, 2013 10:01 am tarafından milliyetci1979

» Install ClockworkMod Recovery on the LG GT540 Optimus
Windows 7 Görünümlü Vista Lite Sp2 (tek Cd), Vista SP2 Lite + 6 Tema + 14 Program + Sağ Tık Eklentileri... EmptyPtsi Şub. 04, 2013 10:51 am tarafından Karakatil

» Root the LG GT540 Optimus
Windows 7 Görünümlü Vista Lite Sp2 (tek Cd), Vista SP2 Lite + 6 Tema + 14 Program + Sağ Tık Eklentileri... EmptyPtsi Şub. 04, 2013 10:50 am tarafından Karakatil

» LG P503 Optimus One Root + Recovery
Windows 7 Görünümlü Vista Lite Sp2 (tek Cd), Vista SP2 Lite + 6 Tema + 14 Program + Sağ Tık Eklentileri... EmptyPtsi Şub. 04, 2013 10:45 am tarafından Karakatil

» LG-970 CWM Ve Root Enjekte Etme!
Windows 7 Görünümlü Vista Lite Sp2 (tek Cd), Vista SP2 Lite + 6 Tema + 14 Program + Sağ Tık Eklentileri... EmptyPtsi Şub. 04, 2013 10:40 am tarafından Karakatil

» LG Optımus 3D Max Root Yapımı
Windows 7 Görünümlü Vista Lite Sp2 (tek Cd), Vista SP2 Lite + 6 Tema + 14 Program + Sağ Tık Eklentileri... EmptyPtsi Şub. 04, 2013 10:31 am tarafından Karakatil

» LG Optimus 4X HD'ye CWM Yükleme
Windows 7 Görünümlü Vista Lite Sp2 (tek Cd), Vista SP2 Lite + 6 Tema + 14 Program + Sağ Tık Eklentileri... EmptyPtsi Şub. 04, 2013 10:27 am tarafından Karakatil

Tarıyıcı

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Windows 7 Görünümlü Vista Lite Sp2 (tek Cd), Vista SP2 Lite + 6 Tema + 14 Program + Sağ Tık Eklentileri...

Karakatil
    Karakatil
    Admin
    Admin

Windows 7 Görünümlü Vista Lite Sp2 (tek Cd), Vista SP2 Lite + 6 Tema + 14 Program + Sağ Tık Eklentileri... Empty Windows 7 Görünümlü Vista Lite Sp2 (tek Cd), Vista SP2 Lite + 6 Tema + 14 Program + Sağ Tık Eklentileri...

Mesaj tarafından Karakatil Cuma Ekim 30, 2009 9:24 pm

Vista SP2 kurulum DVD'si .iso'sunun boyutunu görünce SP2'li bi tek CD'lik Lite sürüm yapmayı denedim, oldu. (MSDN çıkışlı 32 bit Vista SP2 kullandım.) (Belirtmeyi unutmuşum: İmaj içinde sadece Vista Home Premium mevcut.) Özellikleri:

- Yardım'ı silmek zorunda kaldım çalışmanın tek CD'ye sığması için. (Windows Media Player 11 bu kez duruyo.) Kalan boşluğa bi çok şey ekledim tabii. Kurulum dosyaları toplam 23 MB kaplayan 14 program var mesela. Üçü görsellik eklentisi, diğerleri de: 7Zip Archiver, AudioCommander, CCleaner, English Fast Dictionary, Explorer XP, Foxit Reader, Paint.NET, PowerISO, Startup Defender, WinRAR, XM Player. CD'deki \$OEM$\$1(install)\Toplu Kurulum Paketi klasöründeki Toplu Kurulum Paketi v5 (kategorili gösterim eklenmiş sürüm) kuruyo bunları. T.K.P v5 açılış ekranında ne işe yaradıkları bilgisi var, isterseniz ordan bakarsınız. [Toplu Kurulum Paketi v5'in İngilizce dizelerinin yazımı henüz bitmediği için en son sürümü ayrıca (o konu için) upload etmedim henüz.]

- Güncellenmiş sağ tık eklentileri paketimi ekledim. (1,51 MB.) (Tabii Vista'yla uyumsuz olan, sadece XP'de çalışan eklentileri kurmuyo.) [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] adresinde açtığım konuda resmini göndermiştim son sürümün, içeriği görülüyo ordaki resimde. Tabii linki de var.

- Windows'un kendi duvarkağıtlarını yine yer açmak için sildim, sonradan 70 (daha fazla olabilir, öyle hatırlıyorum) duvarkağıdı ekledim. Biraz sıkıştırılmış olduğu için çok daha az yere daha fazla duvarkağıdı sığdı.

- Ekran koruyuculara da ekleme yaptım. (Vista'yla gelen ekran koruyuculardan büyük boyutlu 2 tanesini sildim.) 8 tanesi OpenGL tabanlı (StyleXP programından alıntı) toplam 17 ekran koruyucu var. (Aquarium Time ekran koruyucusunu tavsiye ederim özellikle. Görüntüsü çok gerçekçi.) Yalnız Vista'nın OpenGL desteği pek iyi değil, o yüzden OpenGL tabanlı ekran koruyucular (ekran koruyucu seçim penceresinde belirtiliyo) eski ekran kartlarını (mesela benim 3 yıllık laptopunkini) kasıyo biraz.

- UxTheme yamasını yapıp 5 tane tema ekledim. [Giannis V, M11, Vista Black v2, Windows 7, X-AeRo.] Varsayılan olarak Windows 7 teması seçili geliyo. Bu kez görev çubuğu öğelerinin yazılarını silme görevi ViGlance programına (Vista'da doğru çalışması için bayaa bi uğraştım) ait, başka bi temayı seçerseniz görev çubuğu öğelerinin yazılarını geri getirmek için Kayıt Defteri'ne uğramanız gerekmiyo, ViGlance'ı kapamanız(*) yeterli.

- Oyunları önce silip sonra en küçük boyutlu iki tanesini (InkBall ve Mayın Tarlası) $OEM$ içinde tekrar ekledim. (3,6 MB) Tabii InkBall'un çalışması için gerekli Tablet PC dll'lerini de ekledim. (Ekran Alıntısı Aracı için de gerekliydi bu dll'ler.)

- Önceki sürümde (SP1'li olan) kullandığım etkinleştiriciyi buna da ekledim. Galiba bunda da işe yarıyo. (Bende Windows etkinleştirildi olarak görünüyo şu an ve sistemde bi kararsızlaşma/yavaşlama da olmadı. Boot'ta yazı filan da çıkmıyo, memnunum yani.)

- CD'nin kök dizininde duran Masaüstü Ayarı.exe dosyasını .NET ortamında yeniden yazdım. (Vista ve Windows 7 için sistem yazı tipi ve dosya gezgini öğe aralıklarını bi miktar ayarlayabilen küçük bi uygulama bu.) XP_Button.ocx hatası çıkması ihtimali sıfıra indi böylece.

- Kayıt Defteri güçlendirmesi kullandım yine. (Öncekinin hemen hemen aynısı.) İçeriğini aşağıda belirttim.

- CmdLines.bat dosyası bu sürümde de var. (İlk açılışta %AllUsersProfile%\Start Menu\Programs\Startup konumundaki Kurulumu Bitir.bat dosyası çağırıyo bu dosyayı. İşlem bittiğinde Kurulumu Bitir.bat kendisini siliyo.) Çalışmasını istediğim kodları oraya yazdım. Bildiğimiz .bat/.cmd dosyası, kafanıza göre editleyebilirsiniz. (CD'de $OEM$ klasöründe bu dosya.)

- CD içindeki \$OEM$\$$ klasörü içeriği (Kurulumu Bitir.bat dosyası üzerinden) yine %SystemDrive%\Windows konumuna kopyalanıyo. (Kullanıcı Hesap Denetimi varsayılan olarak kapalı geliyo, o yüzden sorunsuz yapılıyo kopyalama işlemi.)

- Not Defteri'ni Notepad2 (Türkçe) ile değiştirdim. Notepad2'nin highlight özelliği sayede .bat, .html gibi dosyaları düzenlemek daha kolay oluyo. Özellikle döngü ve şartlı dallanma komutları vb. içeren .bat ve .cmd dosyalarının düzenlenmesi açısından bayaa bi kolaylık oldu.

Windows Kenar Çubuğu, Açılış-Kapanış vs. sesleri, Windows Mail (MSN Unicode karakter desteği), Modem Desteği, Windows Update, Tarayıcı ve Kamera Desteği, Sistem Geri Yükleme, Yazıcı Desteği ve Windows Media Player 11 duruyo.

Internet Explorer 8 kurulamıyo bilmediğim bi sebeple, söyleyeyim. vLite'tan kaynaklanan bi sorun var.

Kurulumdan ve ilk açılışta gelen ekrandan alıntı yapmaya gerek görmedim. Kurulum bildiğimiz Vista kurulumu, ilk gelen ekran da siyah arkaplanlı ve masaüstünde Çöp Kutusu'ndan başka hiç bişeyin bulunmadığı görüntü.

İlk açılışta CmdLines.bat dosyasındaki komutlar çalıştırılıyo. Son komut olan etkinleştirici kurulumu bilgisayarı yeniden başlatıyo. Yeniden başlatma sonrası da Toplu Kurulum Paketi v5 programları ve görsellik eklentilerini kurup bilgisayarı yeniden başlatıyo. İkinci yeniden başlatma sonrası sistem kullanıma hazır.

İkinci yeniden başlatma sonrası bi ekran alıntısı:
    (Gerçek makinede destekleniyosa ve Vista ekran kartını tanıdıysa Aero açılıcaktır. Bu arada, sanalda ekran kartı tanınmadığı için çözünürlük 1024*768 piksel yapılıyo, alıntı yapabilmek için sanaldaki çözünürlüğü 800*600'e indirdim. 1024*768 piksel pencere laptopun ekranına sığmıyodu.)

Windows 7 Görünümlü Vista Lite Sp2 (tek Cd), Vista SP2 Lite + 6 Tema + 14 Program + Sağ Tık Eklentileri... Alnt1

Silinen Bileşenler (CD'nin kök dizininde dosya olarak da var, ordan kopyalıyorum) :

CODE
    [Korunacak Özellikler]
    Aero Glass
    Dosya ve yazıcı paylaşımı (Server)
    Internet Explorer
    Sistem Geri Yükleme
    Tarayıcılar ve Kameralar

[Korunacak Uygulamalar]
    ACDSee / XnView
    DriveimageXML
    DVD Treasury
    Halo 2
    Hauppauge WinTV
    KMPlayer
    Logitech Setpoint
    MediaPortal
    Paint.NET
    Perfect World Client
    Zoom Player
    (Kısaca: Tümü)

[Silinen Bileşenler]
    #Ağ#
    Bir Ağ Projektörüne Bağlan
    Distributed File System (DFS)
    Internet Information Services
    Uzak Masaüstü İstemcisi
    Uzak Masaüstü ve Yardımcı
    Windows Collaboration

#Çoklu Ortam#
    Duvar Kağıtları
    Ekran Koruyucular
    Film ve DVD Oluşturucu
    Intel Indeo
    Ortam Merkezi (Media Center)
    Örnek Resimler
    Windows Ortam Örnekleri
    Windows Takvimi

#Diller#
    (Tümü)

#Donanım Desteği#
    Internet Ufak Bilgisayar Sistemi Arayüzü (iSCSI)
    Windows Taşınabilir Aygıt Merkezi

#Donatılar#
    Erişebilirlik
    Karşılama Merkezi
    Oyunlar (Tümü)
    Ses Tanıma Desteği
    Sistem Bilgisi

#Servisler#
    Çevrimdışı Dosyalar
    Hata Raporlama
    Microsoft DFS Replication
    Uzak Kayıt Defteri
    Windows Arama
    Windows Uzaktan Yönetim

#Sistem#
    Component Cache (winsxs) (maalesef)
    Digital Locker
    Disk Birleştirici
    Doğal Dil
    Ebeveyn Kontrolü
    El ile Yükleme (setup.exe)
    Guided Help
    Güvenlik Merkezi
    Microsoft Yardımcısı
    Software Quality Management (SQM)
    Sync Center
    Tablet PC
    Windows Defender
    Windows Kolay Aktarım
    Windows SAT (Performance Index)
    Windows Home Premium Ekstraları
    Yardım (maalesef)
    Zararlı Yazılım Temizleme Aracı
    Zip Klasörü

#Sürücüler#
    Diva Server
    Modemler
    Tarayıcılar
    Yazıcılar (Tümü)

Kayıt Defteri Güçlendirmeleri:

CODE
    ;(Açıklamalarının sonunda nokta olmayanların büyük bi kısmı dj_gokmen'in Vista SP1 CD'sinde kullandığını
    ;yazdığı reg. tweaks'tan alıntı.)

;============================================================================
    ;=========================== Servis Ayarları ================================

;Otomatik Güncelleme Servisi'ni iptal et. (Varsa...)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv]
    "Start"=dword:00000004

;================ Yazılım -> Internet Explorer Ayarları =====================

;Başlığı değiştir.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main]
    "Window Title"="Windows Vista İnternet Gezgini"

;Giriş sayfasını değiştir.

"Start Page"="[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

;Max. eşzamanlı indirme sayısını 10 yap. (varsayılan 2'yiş.)
    ;(Decimal 10 = Hexadecimal 0a)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings]
    "MaxConnectionsPer1_0Server"=dword:0000000a
    "MaxConnectionsPerServer"=dword:0000000a

;Durum çubuğunu etkinleştir.

"StatusBarWeb"=dword:00000001
    "StatusBarOther"=dword:00000000

;Internet Explorer 7'de ilk açılışta çıkan ayar kısımlarını iptal et/yapılmış say.

"RunOnceHasShown"=dword:00000001
    "RunOnceComplete"=dword:00000001

;Google'ı varsayılan arama sağlayıcısı olarak ayarla.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes]
    "DefaultScope"="{C334D475-FE3C-45DC-B362-B3F32F7B5843}"
    "Version"=dword:00000001

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes\{C334D475-FE3C-45DC-B362-B3F32F7B5843}]
    "DisplayName"="Google Arama"
    "URL"="http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q={searchTerms}&meta="

;Kimlik Avı Filtre'sini aç/aktive et (IE7 için)

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\PhishingFilter]
    "Enabled"=dword:00000001
    "ShownVerifyBalloon"=dword:00000002

;İnternette bilgi gönderirken çıkan gizlilik uyarısını iptal et.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\Zones\3]
    "1601"=dword:00000000

;Formlar için görüntülenen "Otomatik tamamla etkinleştirilsin mi?" sorusunu iptal et

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\IntelliForms]
    "AskUser"=dword:00000000

;Web sayfalarındaki butonlarda ve diğer kontrollerde (işaretleme kutusu/CheckBox,
    ;seçme kutusu/OptionBox vb.) görsel stili etkinleştir

"UseThemes"=dword:00000001

;Resimleri pencereye otomatik sığdır (yeniden boyutlandır)

"Enable AutoImageResize"="yes"

;Geçersiz sertifika kullanan sitelerde uyarı ver (https:\\ için)

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings]
    "WarnOnBadCertRecving"=dword:00000001

;==============================================================================
    ;================ Yazılım -> Windows Media Player Ayarları ====================
    ;==============================================================================

;Otomatik güncellemeleri iptal et

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\WindowsMediaPlayer]
    "DisableAutoUpdate"=dword:00000001

;===============================================================================
    ;====================== Diğer yazılımlar için ayarlar ==========================
    ;===============================================================================

;Not Defteri'nde durum çubuğunu etkinleştir.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Notepad]
    "StatusBar"=dword:00000001

;NFO ve DIZ dosyalarını Not Defteri ile açma olayı Sağ Tık Eklentileri Katılımsız
    ;Kurulumu'na taşındı.

;Nero Burning ROM'da gerçek (anlık) yazma hızını göster:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Ahead\Nero - Burning Rom\Recorder]
    "ShowSingleRecorderSpeed"=dword:00000001

;Windows Live Messenger (v8.5) kurulumunda ilk kullanıcı için "Bugün" penceresini iptal et.
    ;(Malum, zaten açılışta tek kullanıcı oluyo. Diğerlerinin de kullanıcı kodları değişken...)

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\MSNMessenger\PerPassportSettings\218334930]
    "DisableMSNToday"=hex:01,00,00,00

;================================ Ağ ayarları ===============================

;Web sayfalarını yüklemeyi hızlandır.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\ServiceProvider]
    "DnsPriority"=dword:00000001
    "HostsPriority"=dword:00000001
    "LocalPriority"=dword:00000001
    "NetbtPriority"=dword:00000001

;Basit dosya paylaşımını devredışı bırak. (WinXP için)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa]
    "ForceGuest"=dword:00000000

;======================= Açılış / kapanış ayarları ==========================

;Sistem çöktüğünde (mavi ekran) otomatik restart atmasın

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\CrashControl]
    "AutoReboot"=dword:00000000

;Kapanışı hızlandır.

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
    "AutoEndTasks"="1"
    "HungAppTimeout"="100"
    "WaitToKillAppTimeout"="5000"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control]
    "WaitToKillServiceTimeout"="1000"

;Windows'un açılışında aşağıda adı geçen programların çalışmasını iptal etmek için:
    ;Yalnız, galiba bunların program kuruluyken eklenmesi gerekiyomuş. Yaptığı işlem
    ;ekleme değil silme çünkü...

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run]

"NeroFilterCheck"=-
    ;dosyanın adı farklı olabiliyo...
    "NeroCheck"=-

"QuickTime Task"=-
    ;ya da...
    "QTTask"=-

"WinampAgent"=-
    ;Yeni sürümlerde dosyanın adı farklı...
    "WinampA"=-

;Bunun adı kaç sürümdür aynı...
    "MsnMsgr"=-

;Yorum yok...
    "SunJavaUpdateSched"=-

;Buna da...
    "AnyDVD"=-

;MSN Messenger için ek:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\MSNMessenger]
    "AppSettings"=hex:22,04,00,00
    "FirstTimeUser"=dword:00000000

;========================= Genel Windows Ayarları ===========================

;Dosya uzantılarını göster.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
    "HideFileExt"=dword:00000000

;Normalde görünmeyen uzantıları (.lnk, .pif gibi) göster.
    ;...
    ;Vazgeçtim...

;[HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile]
    ;"NeverShowExt"=-
    ;[HKEY_CLASSES_ROOT\InternetShortcut]
    ;"NeverShowExt"=-
    ;[HKEY_CLASSES_ROOT\ShellScrap]
    ;"NeverShowExt"=-
    ;[HKEY_CLASSES_ROOT\DocShortcut]
    ;"NeverShowExt"=-
    ;[HKEY_CLASSES_ROOT\piffile]
    ;"NeverShowExt"=-
    ;[HKEY_CLASSES_ROOT\SHCmdFile]
    ;"NeverShowExt"=-

;Komut İstemi'nde uzun dosya adlarına izin ver (yazıyodu...)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Command Processor]
    "CompletionChar"=dword:00000009

;Windows turunu iptal et (XP'de t13'te kullanmak için).

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Applets\Tour]
    "RunCount"=dword:00000000

;Dosya Gezgini'nde adresi otomatik tamamla.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\AutoComplete]
    "Append Completion"="Yes"

;Bi çeşit performans arttırma ayarı...

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\PriorityControl]
    "IRQ8Priority"=dword:00000001

;Küçültülmüş durumda dosya gezgini penceresinde tam yolu göster

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CabinetState]
    "FullPath"=dword:00000001

;Masaüstü'nde işletim sistemi sürümünü göster.
    ;...
    ;İptal edildi...

;[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
    ;"PaintDesktopVersion"=dword:00000001

;Denetim Masası'nı Klasik Görünüm moduna al.
    ;...
    ;Vazgeçtim... Sorun olabiliyo(muş)...
    ;[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
    ;"ForceClassicControlPanel"=dword:00000001

;Aygıt Yöneticisi'nde Gelişmiş Aygıt Ayarları'nı göster

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Environment]
    "DEVMGR_SHOW_DETAILS"="1"

;Aygıt Yöneticisi'nde gizlenen tüm aygıtları göster

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Environment]
    "DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES"=1

;Çöp tenekesinin isimini değiştirebilmemi sağla

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}\ShellFolder]
    "Attributes"=hex:50,01,00,20
    "CallForAttributes"=dword:00000000

;Alexa casus yazılımını kaldır (XP'nin içinde geliyo).

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Extensions\{c95fe080-8f5d-11d2-a20b-00aa003c157a}]

;XP'de sistem klasörleri'nde çıkan "Bu dosyalar gizlidir..." yazısını iptal et.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\WebView\BarricadedFolders]
    "shell:ControlPanelFolder"=dword:00000000
    "shell:SystemDriveRootFolder"=dword:00000000
    "shell:ProgramFiles"=dword:00000000
    "shell:Windows"=dword:00000000
    "shell:System"=dword:00000000

;Bunun ne olduğunu tam hatırlamıyorum... Performans artışı sağlıyodu galiba...

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem]
    "NtfsMemoryUsage"=dword:00000002

;XP'de Başlat Menüsü ve Sık Kullanılanlar öğelerini alfabetik sıraya diz. (SP3 yemiyo.)

[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MenuOrder]

;Çalıştırılabilir dosyalar için görüntülenen uyarı penceresini iptal et.
    ;(Genelde internetten indirilen exe'lerde çıkıyo bu uyarı penceresi.)

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Download]
    "CheckExeSignatures"="no"
    "RunInvalidSignatures"=dword:00000001

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Attachments]
    "SaveZoneInformation"=dword:00000001

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Associations]
    "LowRiskFileTypes"=".zip;.rar;.nfo;.txt;.exe;.bat;.com;.cmd;.reg;.msi;.htm;.html;.gif;.bmp;.jpg
    ;.avi;.mpg;.mpeg;.mov;.mp3;.m3u;.wav;"

;============================ Güvenlik Ayarları =============================

;Güvenlik Merkezi Uyarıları'nı Kaldır

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Security Center]
    "FirstRunDisabled"=dword:00000001
    "AntiVirusDisableNotify"=dword:00000001
    "FirewallDisableNotify"=dword:00000001
    "UpdatesDisableNotify"=dword:00000001
    "AntiVirusOverride"=dword:00000000
    "FirewallOverride"=dword:00000000

;Gizli paylaşımları iptal et. (varsayılan olarak aktif, <sürücüadı>$ gibi)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanServer\parameters]
    "AutoShareWks"=dword:00000000
    "AutoShareServer"=dword:00000000

;========================== Sağ tık menü ayarları ===========================

;AX, DLL ve OCX'ler için sağ tık menüsüne Kaydet/Kaydını Sil ekleme olayı Sağ
    ;Tık Eklentileri Katılımsız Kurulumu'na taşındı.

;Klasör sağ tık menüsüne "Burada Komut İstemi" ekle.
    ;...
    ;İptal edildi...
    ;[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\Burada Komut İstemi\command]
    ;@="cmd.exe /k cd %1 "

;Bilinmeyen dosyalar için "Not Defteri ile Aç" sağ tık eklentisi Sağ Tık
    ;Eklentileri Katılımsız Kurulumu'na taşındı.

;Bilgisayarım'ın sağ tık menüsüne Denetim Masası'nı, Program Kaldır/Değiştir'i
    ;Aygıt Yöneticisi'ni ve Kayıt Defteri'ni ekleme olayı da Sağ Tık Eklentileri
    ;Katılımsız Kurulumu'na taşındı.

;============================ Masaüstü Ayarları =============================

;Masaüstü Temizleme Sihirbazı'nı devredışı bırak.
    ;(Benim gibi düzenlenmiş ama kalabalık bi masaüstüne sahipseniz işinize yarıycaktır.)

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Desktop\CleanupWiz]
    "NoRun"=dword:00000001

;Sağ Tık -> Masaüstü(Kısayol oluştur)'da oluşan Kısayol... ibaresini kaldır...
    ;Sağ Tık Eklentileri Katılımsız Kurulumu'na taşındı.

;Bilgisayar(ım)ı masaüstünde göster.
    ;Bilgisayar'ın adını Bilgisayarım, Geri Dönüşüm Kutusu'nun adını da Çöp Kutusu yap.
    ;(Bilgisayar'ın adını Bilgisayarım olarak değiştirme olayı Vista için...)

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\HideDesktopIcons\NewStartPanel]
    "{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}"=dword:00000000

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}]
    @="Bilgisayarım"

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CLSID\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}]
    @="Çöp Kutusu"

;====================== Sistem Performans Ayarları ==========================

;[Bilgisayarım'ın ve Windows Explorer'ın (Dosya Gezgini, Bilgisayarım'a filan
    ;tıkladığınızda açılan uygulama) hızlanması için birkaç anahtar]

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\stisvc]
    "Start"=dword:00000004
    [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
    "NoSaveSettings"=dword:00000000
    "NoNetCrawling"=dword:00000001
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
    "NoRemoteRecursiveEvents"=dword:00000001

;ZIP dosyalarında kopyalama ve taşıma işlemlerini hızlandırmak için...
    ;Not: zipfldr.dll dosyası bağlantısını kesiyo, bu da Windows'un dahili
    ;zip dosyası desteğini kaybetmesi demek. Bu Windows'ta WinRAR kurdurduğum
    ;için ekliyorum bunu.

[-HKEY_CLASSES_ROOT\.zip\CompressedFolder]
    [-HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{E88DCCE0-B7B3-11d1-A9F0-00AA0060FA31}]
    [-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CompressedFolder]

;================== Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü Ayarları ==================

;Son açılan dökümanları gösterme.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
    "NoRecentDocsMenu"=dword:00000001

;Görev çubuğu'ndan dil çubuğunu kaldır.

[-HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{540D8A8B-1C3F-4E32-8132-530F6A502090}]
    @="Language bar"
    "MenuTextPUI"="@%SystemRoot%\\System32\\msutb.dll,-325"

;Benzer görev çubuğu öğelerini gruplamayı devredışı bırak.

"TaskbarGlomming"=dword:00000000

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
    "TaskbarGlomming"=dword:00000000

;Görev Çubuğu'nda Hızlı Başlat'ı göster. (XP SP3'te çalışmıyo, Vista'da da
    ;Hızlı Başlat zaten açık geliyo.)

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Streams\Desktop]
    "Toolbars"=hex:11,00,00,00,00,00,00,00

;XP'nin ilk açılışında Başlat Menüsü açılışını iptal et.
    ;(Bu dosya t13'te kullanıldığında işe yarıyo.)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
    "StartMenuInit"=dword:00000002
    "StartButtonBalloonTip"=dword:00000002

;Başlat'ta Çalıştır'ı göster (Vista'da göstermiyo), yeni kurulan programları
    ;vurgula devredışı (normalde etkin de...), vs. vs. birkaç ayar...

"FolderContentsInfoTip"=dword:00000001
    "Start_AdminToolsRoot"=dword:00000000
    "Start_LargeMFUIcons"=dword:00000001
    "Start_NotifyNewApps"=dword:00000000
    "Start_ShowSearch"=dword:00000000
    "Start_ShowNetConn"=dword:00000001
    "Start_ShowMyDocs"=dword:00000001
    "Start_ShowMyComputer"=dword:00000001
    "Start_ShowRun"=dword:00000001
    "Start_ShowControlPanel"=dword:00000001
    "Start_SearchFiles"=dword:00000000
    "Start_ShowMyMusic"=dword:00000001
    "Start_SearchPrograms"=dword:00000001
    "Start_ShowMyPics"=dword:00000001
    "Start_ShowSetProgramAccessAndDefaults"=dword:00000001
    "Start_ShowHelp"=dword:00000001
    "Start_ShowRecentDocs"=dword:00000000

;------------------------------------------------------------------------------------

;Bunlar da deneme-yanılma yöntemiye bulunmuş Vista ayarları...

;Aero varsayılan olarak açık olsun. (Ekran kartı desteklerse tabii...)

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\DWM]
    "Composition"=dword:00000001
    "CompositionPolicy"=dword:00000002

;Kullanıcı Hesap Denetimi'ni devredışı bırak da bilgisayar kendine gelsin...
    ;[Vista ile gelen (orijinal adı UAC) baş belası bi özellik... Herşeyi soruyo
    ;ya Vista. Onun sebebi bunun varsayılan olarak açık olması.(Yemeyebilir...)]

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]
    "EnableLUA"=dword:00000000

İndirme linkleri:

CODE
    [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Rapidshare.com linkleri (10 kez indirme sınırı var dedi ilk part'ı upload etmesi bitince, Collector's Zone üyesi olup oraya upload ettim son 3 part'ı. Sınırlama devam ediyo mu, bilmiyorum.)

CODE
    [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

(Dosyalar aynı, çaprazlama yapabilirsiniz.)

İlk üç part 200'er MB, son part 106 MB. Tüm part'ları indirdikten sonra ilk part'ı (dosya adı Vista_SP2_Lite_CD.part1.rar) açıp içindeki .iso dosyasını herhangi bi klasöre çıkartın ve direkt CD'ye yazdırın. (WinRAR ikonu gelebilir .iso dosyasında, aldırmayın.) İmaj normalde CD'ye sığmayacağı için Nero ile fazla yazım metodu kullanın. (Kalıbı yazdır dediğinizde zaten sorar, bu imaj CD'ye normalde sığmıyo, fazla yazım metodunu deneyeyim mi diye, evet deyin.)

706 MB'lık imajı olduğu gibi yazdırmak istemezseniz PowerISO, UltraISO vb. bi programla .iso dosyasını açıp $OEM$ klasöründeki dosyalardan gereksiz gördüklerinizi silerek CD'de yer açabilirsiniz. Dosya adları yeterince açıklayıcı zaten. (Oyunlar.exe, Activator.exe vb.) Sadece \$OEM$\$$\Web klasörünü (duvarkağıtları) silmek bile CD'de 10 MB yer açılmasını sağlıyo.

Ayrıca .iso dosyası içinde \$OEM$\$1(install)\Toplu Kurulum Paketi\Kurulumlar konumunda PowerISO kurulum dosyası var kurup .iso'yu küçültmek isterseniz. \$OEM$ klasörü içindeki CmdLines.bat haricindeki dosyaları ve \$OEM$\$1(install)\Toplu Kurulum Paketi\Kurulumlar klasöründeki dosyaları silebilirsiniz, her hangi bi hata oluşmuycak, sadece ilgili özellik (etkinleştirme vb.) ya da program kurulmuycaktır. (\$OEM$\$1(install)\Toplu Kurulum Paketi\Kurulumlar klasöründeki RocketDock ve özellikle ViGlance programlarını silmeyin, görsellik için gerekli.)

ÖNEMLİ NOT: Elinizde Vista Home Premium lisansı varsa .iso dosyasından \$OEM$\$1(install)\Activator.exe dosyasını silip sonra kurulum yapın. Aksi taktirde elinizdeki key'i kabul etmiyomuş.

Kurulum bildiğiniz gibi, bilgisayarı CD'den başlatın, "Windows is loading files" ekranı sonrası gelen harddisk bölümü listesinden bölüm seçip (ve gerekirse format atıp) İleri deyin ve bilgisayarı kendi haline bırakın. Yaklaşık 25 dk içinde sistem kurulumu tamamlanacaktır. İkinci açılışta Toplu Kurulum Paketi v5 program kurulumunu tamamlayıp bilgisayarı yeniden başlatana kadar CD'yi çıkarmayın.

Kurulum bittikten sonra masaüstünde sağ tık -> Kişiselleştirme -> Temalar'dan diğer temaları da deneyebilirsiniz. Yalnız temaya ait duvarkağıdı gelmeyebilir, gelmezse kendiniz seçersiniz artık.

Dikkat: Tema değişikliği için Kişiselleştirme'de "Pencere Rengi ve Görünümü"de bulunan "Daha çok seçenek için klasik görünüm özelliklerini aç" linkini kullanmayın. 6 tane Windows Aero ve 6 tane Vista Basic seçeneği geliyo birer tane gelmesi gerekirken ve hangisini seçerseniz seçin sistem sapıtıyo.

Son bi not: Harddisk seçim ekranı geldiğinde İleri tuşu basmıyorsa (altta bi hata mesajı belirdiyse) ve bilgisayarda birden çok RAM varsa RAM'lerinizde bi sorun olabilir, tek bi RAM ile tekrar deneyin. Ayrıca sistem kuracağınız diskte "Recovery" diye bi klasör olmadığından emin olun. (Varsa silin, zaten genelde önemli bi şey olmuyo içinde. Tabii önce bi açıp bakın klasör içeriğine.)

(*) ViGlance [XP ve Vista'da Windows 7 Superbar görünümü ve (kısmen de olsa) özelliklerini sağlayan program] biraz sorunlu bi uygulama. Kapatması zor mesela, sistem çubuğu öğesinden sağ tıkla (yetişebilirseniz) kapatılabiliyo sadece. (Sistem çubuğunda görüntülenen simgesinin sağ tık menüsü var ama sağ tıkladığınızda menünün açılmasıyla kapanması bir oluyo.) Düzgün (sağ tık menüsünden) kapamazsanız da görev çubuğuna tutturduğunuz kısayolları filan kaydetmiyo. Sorunun çözümü masaüstüne kısayolu oluşturulcak olan ViGlance İle İlgili Not.txt dosyasında yazıyo.

ViGlance'i kapatıp (hatta kaldırıp) normal görev çubuğu kullanmak da diğer bi seçenek tabii. Ben şahsen kullanıyorum ViGlance'ı. Kaldırmak isterseniz Program Kaldır/Değiştir'den kaldırabilirsiniz. (Kurulum ve kaldırma dosyalarını kendim hazırladım. Kaldırma işlemini bi .bat dosyası yapıyo bi onay aldıktan sonra. Exe kullanmadım, maksat açık kaynak kodluluk olsun.)

Forum Saati Cuma Nis. 19, 2024 4:18 am