Multikotr Network

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin En Büyük Android Platformu

En son konular

» Galaxy Ace II I8160'a Güncel Türkiye Kies Romu Nasıl Yüklenir [2.3.6 I8160XXLH4]
Win7 Görünümlü Vista Lite (708 Mb, Tek Cd) EmptyPerş. Ağus. 21, 2014 1:36 pm tarafından abucabbar

» Black Dark Lite Edition 2010 V2 - Emre90, 2010'un En Şık Lite Sürümü
Win7 Görünümlü Vista Lite (708 Mb, Tek Cd) EmptyÇarş. Eyl. 04, 2013 1:57 pm tarafından sondevrim55

» izzet Yıldızhan - Sen Deli Misin fuLL 2009 | 320 Kbps
Win7 Görünümlü Vista Lite (708 Mb, Tek Cd) EmptyPerş. Tem. 18, 2013 10:01 am tarafından milliyetci1979

» Install ClockworkMod Recovery on the LG GT540 Optimus
Win7 Görünümlü Vista Lite (708 Mb, Tek Cd) EmptyPtsi Şub. 04, 2013 10:51 am tarafından Karakatil

» Root the LG GT540 Optimus
Win7 Görünümlü Vista Lite (708 Mb, Tek Cd) EmptyPtsi Şub. 04, 2013 10:50 am tarafından Karakatil

» LG P503 Optimus One Root + Recovery
Win7 Görünümlü Vista Lite (708 Mb, Tek Cd) EmptyPtsi Şub. 04, 2013 10:45 am tarafından Karakatil

» LG-970 CWM Ve Root Enjekte Etme!
Win7 Görünümlü Vista Lite (708 Mb, Tek Cd) EmptyPtsi Şub. 04, 2013 10:40 am tarafından Karakatil

» LG Optımus 3D Max Root Yapımı
Win7 Görünümlü Vista Lite (708 Mb, Tek Cd) EmptyPtsi Şub. 04, 2013 10:31 am tarafından Karakatil

» LG Optimus 4X HD'ye CWM Yükleme
Win7 Görünümlü Vista Lite (708 Mb, Tek Cd) EmptyPtsi Şub. 04, 2013 10:27 am tarafından Karakatil

Tarıyıcı

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Win7 Görünümlü Vista Lite (708 Mb, Tek Cd)

Karakatil
    Karakatil
    Admin
    Admin

Win7 Görünümlü Vista Lite (708 Mb, Tek Cd) Empty Win7 Görünümlü Vista Lite (708 Mb, Tek Cd)

Mesaj tarafından Karakatil Çarş. Kas. 25, 2009 9:54 am

Birkaç günlük gecikmeyle (18 Eylül 2008) (dj gokmen benden önce davranmıştı) sitedeki ilk değilse de ikinci Vista SP1 CD'sini yayınlamıştım. İçinde sadece Windows Update ve Yazıcı Desteği eksikti önemli bileşen olarak. Birkaç reg. eklentisi, yeni sağ tık eklenti paketi ve Windows 7 teması da ekleyip yeni sürümü yayınladım. Diğer özellikler öncekiyle hemen hemen aynı:

Windows Sidebar duruyo.
    Açılış - Kapanış vs. sesleri duruyo.
    Korunacak Uygulamalar'da tümünü seçtim.
    Örnek Resimler, duvarkağıtları klasöründen kopyalanıyo (bir kısmı).
    Ekran koruyucuları önce silip sonra küçük boyutlularını tekrar ekledim.
    Windows Mail'i silmedim; çünkü, silinince MSN Unicode karakterleri görüntüleyemiyo.
    Yardım ve Destek duruyo. (XP'dekinden çok daha gelişmiş, bıraktığıma değiyo bence.)
    Oyunları önce silip sonra en küçük boyutlu iki tanesini (InkBall ve Mayın Tarlası) $OEM$ içinde tekrar ekledim. (3,63 MB)
    Duvarkağıtlarını silmedim, çözünürlüklerini ve azıcık da kalitelerini düşürdüm. Sonradan bi yığın duvarkağıdı daha ekledim, toplamda 8,6 MB yer tutan 71 tane duvarkağıdı var. [Paint.NET'in (daha doğrusu C#'ın) jpeg sıkıştırma teknolojisi sağolsun.]

Windows Update ve Yazıcı Desteği de artık bileşen olarak duruyo. Yazıcı Desteği'ni etkinleştirmek için hiç bişey yapmanıza gerek yok, zaten açık geliyo. Yalnız tek CD'ye sığması için bu kez de Windows Media Player 11'i çıkarmak zorunda kaldım. (Ayrıca WMP11'i sadece sistem yükü olarak gören benim gibi kişiler de rahat eder bu sayede diye düşündüm.) Ses çalıcı olarak inanılmaz hızlı bi ses çalıcı olan XM Player'ı (1 MB) ekledim, video oynatıcı için yer kalmadı. Sistem Geri Yükleme'yi de çıkardım maalesef.
    (Not: Sonradan öğrendim ki Windows Media Player kurulum desteğini de kaldırmış vLite. Geç kalmış bi düzeltme oldu gerçi ama bunu da belirteyim.)

WMP11 temalı (bol codec'li media player) GOM Player'ı ve .iso dosyaları üzerinde kolayca düzenleme yapabilen (crackli) PowerISO programlarını ayrı ayrı upload ettim. (Gerçi GOM Player'ın çok da fazla codec içermediğini düşünmeye başladım son denemelerimden sonra ama WMP11 teması var diye onu da upload ettim.) İkisi de 7z SFX yapıldı. WPI'da filan sorunsuz kuruluyo yani.
    PowerISO v4.3 + Crack (1,6 MB) :
    [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    GOM Player + WMP11 tema (4,3 MB) :

Bu arada .reg dosyasında sorun çıkarabilen girişleri tespit edip dosyadan çıkardım. (Denetim Masası'nı klasik görünüme zorlama gibi girişler sorun çıkarabiliyomuş duyduğuma göre.)

Bazı .reg girişlerini de Sağ Tık Eklentileri paketime aldım. (O paketi de yayınlamıştım: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Windows Media Player 11'in silinmesi sonrası kalan artık format kaydı girişlerini de sildirdim. Mesela .avi dosyalarında tanınmayan format ikonu yerine olması gereken boş kağıt ikonu geliyo. GOM Player, Winamp ve XM Player'ı denedim, herhangi bi codec sorunu çıkmadı, sorunsuz çalışıyolar. Zaten codec'leri o yüzden silmedim. [Tabii bi de Dosya Gezgini penceresi üzerinden mp3/wma ID Tag'larını (sanatçı, albüm başlığı vb. bilgiler) düzenleme özelliği için.]

Otomatik kurulum için kullandığım $OEM$ klasörünü de güncelledim. Artık klasördeki $$ adlı klasör içeriği otomatik olarak komple \Windows dizinine kopyalanıyo XP $OEM$'sinde olduğu gibi. Duvarkağıtları ve ekran koruyucular o klasörden kopyalanıyo. Bileşenlere dokunmadan CD'de yer açmak isterseniz (708 MB'ı Nero ile fazla yazım metodu kullanarak standart 700 MB'lık CD'ye yazdırabilirsiniz ama yine de garanti olsun derseniz) sadece .iso imajı açıp \$OEM$\$$\Web klasörünü (duvarkağıtları) silerek yaklaşık 9 MB yer açabilir, imaj boyutunu 700 MB'a indirebilirsiniz. Bu arada $OEM$ klasörü toplam boyutu 23,1 MB. Sadece modifiyeli (Ekran Alıntısı Aracı ve InkBall dll'leri haricinde hiç bi eklentisi olmayan) CD imajı boyutu 685,4 MB yani.

Aslında Windows 7 Beta 1, Aero'su kapalıyken en hızlı Vista Lite'den bile daha hızlı çalışıyo. Ama Aero'su şimdilik iyi bi ekran kartı gerektiriyo. [Vista'da Aero'yu sorunsuz açmış olan on-board 64 MB ekran kartımda Windows 7'nin Aero'su açılmadı mesela, hatta ekran kartı driver'ı yokmuş gibi davrandı. Ekran kartım DirectX 10'u desteklemediği içindir muhtemelen. Aynı Windows 7'yi (Build 7000) anakartı yenilenmiş masaüstü cihazda kurduğumda (ekran kartı on-board 128 MB) Aero açıldı ama Vista'dakinden daha çok kasıyo.] O yüzden hâlâ Vista modifiyesiyle uğraşıyorum. (Zaten WinSxS klasöründeki doğru bileşenleri silmeden tek CD'ye sığmaz Windows 7.)

(Sistem, orijinal MSDN çıkışlı Vista Home Premium SP1. Ultimate tek CD'ye sığmadı. Hem Ultimate extralarını kullanmak için gerekli WinSxS bileşenleri de tek CD'ye sığmıyodu, o yüzden tek CD'lik sistemin Ultimate olması da bişey ifade etmiyodu. Tek CD'lik (Sidebar, Yardım vb. Vista'yı Vista yapan bileşenlerini korumak için WinSxS'si silinmiş) Vista Ultimate'imde DreamScene'ı Windows Update'ten kurmayı denedim ama kuruldu dediği halde herhangi bi sağ tık eklentisi gelmedi mesela.)

Not: Kurulum bitişinde Windows 7 teması haricinde M11 teması da geliyo sistemin içinde. Ama küçük bi reg. ayarıyla görev çubuğu yazılarını iptal ettiğim için Windows Aero ya da M11 temasını seçerseniz görev çubuğu (yazılar gelmediğinden) biraz tuhaf duracaktır. Görev çubuğu yazılarını geri getirmek için kayıt defterinde (regedit.exe) HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics anahtarı altındaki MinWidth değerini silmeniz ya da adını değiştirmeniz yeterli. (Bence silmeyin, Win7 teması için tamamlayıcı özellik taşıyo çünkü yazısız görev çubuğu. Win7 temasını seçtiğinizde yine gerekecektir yani. Tabii seçim size kalmış.)

Birkaç ekran alıntısı:
    [İlk ikisini eski bi masaüstü bilgisayarda almıştım. Çözünürlük farkı ve ikinci resimde Bilgisayarım ikonunun gelmemesinin sebebi o. Aktivasyonu kurarken sistem çok kasıldığı için o an (yenile çektiğinde) gelmedi Bilgisayarım ikonu.]

Win7 Görünümlü Vista Lite (708 Mb, Tek Cd) 42844752om6
    Win7 Görünümlü Vista Lite (708 Mb, Tek Cd) 57712525wu4
    Bu çalışmanın önceki hali ve üzerinde uyguladığım işlemler için [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] adresine bakabilirsiniz. Ama okumaya fazla vaktiniz yoksa boşverin. Yaptığım işlemleri sadece okumak bile bayaa zaman alabiliyo.

CD'nin kök dizininde gelen Masaüstü Ayarı.exe dosyasına da bi göz atın bence. Çok gerekli bişey değildi ama Vista'nin da bi yazı tipi değiştiricisi olsun istedim. (Yukarıdaki adreste açıklaması var.)

Registry güçlendirmeleri:
    Windows Registry Editor Version 5.00

;(Açıklamalarının sonunda nokta olmayanlar sonradan eklendi. Sonradan eklenenlerin büyük bi kısmı dj_gokmen'in
    ;Vista SP1 CD'sinde kullandığını yazdığı reg. tweaks'tan alıntı. Diğerleri de Registry Tweakage DotNet programıyla
    ;oluşturuldu. Tabii açıklamaları kendim Türkçeye çevirdim.)
    ;[Internet Explorer başlığı (Windows Vista İnternet Gezgini) hariç hiç dokunmadan XP'de de kullanabilirsiniz.
    ;(Sadece Vista için olan girişleri en sona yazdım ve belirttim Vista ayarları diye.)]

;============================================================================
    ;=========================== Servis Ayarları ================================

;Otomatik Güncelleme Servisi'ni iptal et. (Varsa...)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv]
    "Start"=dword:00000004

;================ Yazılım -> Internet Explorer Ayarları =====================

;Başlığı değiştir.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main]
    "Window Title"="Windows Vista İnternet Gezgini"

;Giriş sayfasını değiştir.

"Start Page"="[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

;Max. eşzamanlı indirme sayısını 10 yap. (varsayılan 2'yiş.)
    ;(Decimal 10 = Hexadecimal 0a)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings]
    "MaxConnectionsPer1_0Server"=dword:0000000a
    "MaxConnectionsPerServer"=dword:0000000a

;Durum çubuğunu etkinleştir.

"StatusBarWeb"=dword:00000001
    "StatusBarOther"=dword:00000000

;Internet Explorer 7'de ilk açılışta çıkan ayar kısımlarını iptal et/yapılmış say.

"RunOnceHasShown"=dword:00000001
    "RunOnceComplete"=dword:00000001

;Google'ı varsayılan arama sağlayıcısı olarak ayarla.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes]
    "DefaultScope"="{C334D475-FE3C-45DC-B362-B3F32F7B5843}"
    "Version"=dword:00000001

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes\{C334D475-FE3C-45DC-B362-B3F32F7B5843}]
    "DisplayName"="Google Arama"
    "URL"="http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q={searchTerms}&meta="

;Kimlik Avı Filtre'sini aç/aktive et (IE7 için)

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\PhishingFilter]
    "Enabled"=dword:00000001
    "ShownVerifyBalloon"=dword:00000002

;İnternette bilgi gönderirken çıkan gizlilik uyarısını iptal et.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\Zones\3]
    "1601"=dword:00000000

;Formlar için görüntülenen "Otomatik tamamla etkinleştirilsin mi?" sorusunu iptal et

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\IntelliForms]
    "AskUser"=dword:00000000

;Web sayfalarındaki butonlarda ve diğer kontrollerde (işaretleme kutusu/CheckBox,
    ;seçme kutusu/OptionBox vb.) görsel stili etkinleştir

"UseThemes"=dword:00000001

;Resimleri pencereye otomatik sığdır (yeniden boyutlandır)

"Enable AutoImageResize"="yes"

;Geçersiz sertifika kullanan sitelerde uyarı ver (https:\\ için)

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings]
    "WarnOnBadCertRecving"=dword:00000001

;==============================================================================
    ;================ Yazılım -> Windows Media Player Ayarları ====================
    ;==============================================================================

;Otomatik güncellemeleri iptal et

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\WindowsMediaPlayer]
    "DisableAutoUpdate"=dword:00000001

;BU CD'DE WMP11 ÇIKARILDI, ANCAK VLITE, BAZI UZANTI KAYITLARINI SİLMEDİ.
    ;BU EK GİRİŞLER BU KAYITLARI SİLMEK İÇİN...:
    ;[NORMALDE (WMP11 KURULUYKEN) BUNLARI KULLANMAYIN.]

[-HKEY_CLASSES_ROOT\.avi]
    [-HKEY_CLASSES_ROOT\.m1v]
    [-HKEY_CLASSES_ROOT\.mp2v]
    [-HKEY_CLASSES_ROOT\.mpa]
    [-HKEY_CLASSES_ROOT\.mpe]
    [-HKEY_CLASSES_ROOT\.mpv2]

;===============================================================================
    ;====================== Diğer yazılımlar için ayarlar ==========================
    ;===============================================================================

;Not Defteri'nde durum çubuğunu etkinleştir.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Notepad]
    "StatusBar"=dword:00000001

;NFO ve DIZ dosyalarını Not Defteri ile açma olayı Sağ Tık Eklentileri Katılımsız
    ;Kurulumu'na taşındı. (Hatta artık DIZzy ile açıyo.)

;Nero Burning ROM'da gerçek (anlık) yazma hızını göster:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Ahead\Nero - Burning Rom\Recorder]
    "ShowSingleRecorderSpeed"=dword:00000001

;Windows Live Messenger (v8.5) kurulumunda ilk kullanıcı için "Bugün" penceresini iptal et.
    ;(Malum, zaten açılışta tek kullanıcı oluyo. Diğerlerinin de kullanıcı kodları değişken...)

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\MSNMessenger\PerPassportSettings\218334930]
    "DisableMSNToday"=hex:01,00,00,00

;================================ Ağ ayarları ===============================

;Web sayfalarını yüklemeyi hızlandır.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\ServiceProvider]
    "DnsPriority"=dword:00000001
    "HostsPriority"=dword:00000001
    "LocalPriority"=dword:00000001
    "NetbtPriority"=dword:00000001

;Basit dosya paylaşımını devredışı bırak. (WinXP için)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa]
    "ForceGuest"=dword:00000000

;======================= Açılış / kapanış ayarları ==========================

;Sistem çöktüğünde (mavi ekran) otomatik restart atmasın

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\CrashControl]
    "AutoReboot"=dword:00000000

;Kapanışı hızlandır.

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
    "AutoEndTasks"="1"
    "HungAppTimeout"="100"
    "WaitToKillAppTimeout"="2000"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control]
    "WaitToKillServiceTimeout"="1000"

;Windows'un açılışında aşağıda adı geçen programların çalışmasını iptal etmek için:
    ;Yalnız, galiba bunların program kuruluyken eklenmesi gerekiyomuş. Yaptığı işlem
    ;ekleme değil silme çünkü...

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run]

"NeroFilterCheck"=-
    ;dosyanın adı farklı olabiliyo...
    "NeroCheck"=-

"QuickTime Task"=-
    ;ya da...
    "QTTask"=-

"WinampAgent"=-
    ;Yeni sürümlerde dosyanın adı farklı...
    "WinampA"=-

;Bunun adı kaç sürümdür aynı...
    "MsnMsgr"=-

;Yorum yok...
    "SunJavaUpdateSched"=-

;Buna da...
    "AnyDVD"=-

;MSN Messenger için ek:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\MSNMessenger]
    "AppSettings"=hex:22,04,00,00
    "FirstTimeUser"=dword:00000000

;========================= Genel Windows Ayarları ===========================

;Dosya uzantılarını göster.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
    "HideFileExt"=dword:00000000

;Normalde görünmeyen uzantıları (.lnk, .pif gibi) göster.
    ;...
    ;Vazgeçtim...

;[HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile]
    ;"NeverShowExt"=-
    ;[HKEY_CLASSES_ROOT\InternetShortcut]
    ;"NeverShowExt"=-
    ;[HKEY_CLASSES_ROOT\ShellScrap]
    ;"NeverShowExt"=-
    ;[HKEY_CLASSES_ROOT\DocShortcut]
    ;"NeverShowExt"=-
    ;[HKEY_CLASSES_ROOT\piffile]
    ;"NeverShowExt"=-
    ;[HKEY_CLASSES_ROOT\SHCmdFile]
    ;"NeverShowExt"=-

;Komut İstemi'nde uzun dosya adlarına izin ver (yazıyodu...)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Command Processor]
    "CompletionChar"=dword:00000009

;Windows turunu iptal et (XP'de t13 için).

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Applets\Tour]
    "RunCount"=dword:00000000

;Dosya Gezgini'nde adresi otomatik tamamla.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\AutoComplete]
    "Append Completion"="Yes"

;Bi çeşit performans arttırma ayarı...

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\PriorityControl]
    "IRQ8Priority"=dword:00000001

;Küçültülmüş durumda dosya gezgini penceresinde tam yolu göster

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CabinetState]
    "FullPath"=dword:00000001

;Masaüstü'nde işletim sistemi sürümünü göster.
    ;...
    ;İptal edildi...

;[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
    ;"PaintDesktopVersion"=dword:00000001

;Denetim Masası'nı Klasik Görünüm moduna al.
    ;...
    ;Vazgeçtim...
    ;[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
    ;"ForceClassicControlPanel"=dword:00000001

;Aygıt Yöneticisi'nde Gelişmiş Aygıt Ayarları'nı göster

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Environment]
    "DEVMGR_SHOW_DETAILS"="1"

;Aygıt Yöneticisi'nde gizlenen tüm aygıtları göster

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Environment]
    "DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES"=1

;Çöp tenekesinin isimini değiştirebilmemi sağla

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}\ShellFolder]
    "Attributes"=hex:50,01,00,20
    "CallForAttributes"=dword:00000000

;Alexa casus yazılımını kaldır (XP'nin içinde geliyo).

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Extensions\{c95fe080-8f5d-11d2-a20b-00aa003c157a}]

;XP'de sistem klasörleri'nde çıkan "Bu dosyalar gizlidir..." yazısını iptal et.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\WebView\BarricadedFolders]
    "shell:ControlPanelFolder"=dword:00000000
    "shell:SystemDriveRootFolder"=dword:00000000
    "shell:ProgramFiles"=dword:00000000
    "shell:Windows"=dword:00000000
    "shell:System"=dword:00000000

;Bunun ne olduğunu tam hatırlamıyorum... Performans artışı sağlıyodu galiba...

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem]
    "NtfsMemoryUsage"=dword:00000002

;XP'de Başlat Menüsü ve Sık Kullanılanlar öğelerini alfabetik sıraya diz. (SP3 yemiyo.)

[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MenuOrder]

;Çalıştırılabilir dosyalar için görüntülenen uyarı penceresini iptal et.
    ;(Genelde internetten indirilen exe'lerde çıkıyo bu uyarı penceresi.)

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Download]
    "CheckExeSignatures"="no"
    "RunInvalidSignatures"=dword:00000001

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Attachments]
    "SaveZoneInformation"=dword:00000001

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Associations]
    "LowRiskFileTypes"=".zip;.rar;.nfo;.txt;.exe;.bat;.com;.cmd;.reg;.msi;.htm;.html;.gif;.bmp;.jpg
    ;.avi;.mpg;.mpeg;.mov;.mp3;.m3u;.wav;"

;============================ Güvenlik Ayarları =============================

;Güvenlik Merkezi Uyarıları'nı Kaldır

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Security Center]
    "FirstRunDisabled"=dword:00000001
    "AntiVirusDisableNotify"=dword:00000001
    "FirewallDisableNotify"=dword:00000001
    "UpdatesDisableNotify"=dword:00000001
    "AntiVirusOverride"=dword:00000000
    "FirewallOverride"=dword:00000000

;Gizli paylaşımları iptal et. (varsayılan olarak aktif, <sürücüadı>$ gibi)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanServer\parameters]
    "AutoShareWks"=dword:00000000
    "AutoShareServer"=dword:00000000

;========================== Sağ tık menü ayarları ===========================

;AX, DLL ve OCX'ler için sağ tık menüsüne Kaydet/Kaydını Sil ekleme olayı Sağ
    ;Tık Eklentileri Katılımsız Kurulumu'na taşındı.

;Klasör sağ tık menüsüne "Burada Komut İstemi" ekle.
    ;...
    ;İptal edildi...
    ;[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\Burada Komut İstemi\command]
    ;@="cmd.exe /k cd %1 "

;Bilinmeyen dosyalar için "Not Defteri ile Aç" sağ tık eklentisi Sağ Tık
    ;Eklentileri Katılımsız Kurulumu'na taşındı.

;Bilgisayarım'ın sağ tık menüsüne Denetim Masası'nı, Program Kaldır/Değiştir'i
    ;Aygıt Yöneticisi'ni ve Kayıt Defteri'ni ekleme olayı da Sağ Tık Eklentileri
    ;Katılımsız Kurulumu'na taşındı.

;============================ Masaüstü Ayarları =============================

;Masaüstü Temizleme Sihirbazı'nı devredışı bırak.
    ;(Benim gibi düzenlenmiş ama kalabalık bi masaüstüne sahipseniz işinize yarıycaktır.)

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Desktop\CleanupWiz]
    "NoRun"=dword:00000001

;Sağ Tık -> Masaüstü(Kısayol oluştur)'da oluşan Kısayol... ibaresini kaldır...
    ;Sağ Tık Eklentileri Katılımsız Kurulumu'na taşındı.

;Bilgisayar(ım)ı masaüstünde göster.
    ;Bilgisayar'ın adını Bilgisayarım, Geri Dönüşüm Kutusu'nun adını da Çöp Kutusu yap.
    ;(Bilgisayar'ın adını Bilgisayarım olarak değiştirme olayı Vista için...)

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\HideDesktopIcons\NewStartPanel]
    "{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}"=dword:00000000

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}]
    @="Bilgisayarım"

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CLSID\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}]
    @="Çöp Kutusu"

;====================== Sistem Performans Ayarları ==========================

;[Bilgisayarım'ın ve Windows Explorer'ın (Dosya Gezgini, Bilgisayarım'a filan
    ;tıkladığınızda açılan uygulama) hızlanması için birkaç anahtar]

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\stisvc]
    "Start"=dword:00000004
    [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
    "NoSaveSettings"=dword:00000000
    "NoNetCrawling"=dword:00000001
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
    "NoRemoteRecursiveEvents"=dword:00000001

;ZIP dosyalarında kopyalama ve taşıma işlemlerini hızlandırmak için...
    ;Not: zipfldr.dll dosyası bağlantısını kesiyo, bu da Windows'un dahili
    ;zip dosyası desteğini kaybetmesi demek. Bu Windows'ta WinRAR kurdurduğum
    ;için ekliyorum bunu.

[-HKEY_CLASSES_ROOT\.zip\CompressedFolder]
    [-HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{E88DCCE0-B7B3-11d1-A9F0-00AA0060FA31}]
    [-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CompressedFolder]

;================== Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü Ayarları ==================

;Son açılan dökümanları gösterme.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
    "NoRecentDocsMenu"=dword:00000001

;Görev çubuğu'ndan dil çubuğunu kaldır.

[-HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{540D8A8B-1C3F-4E32-8132-530F6A502090}]
    @="Language bar"
    "MenuTextPUI"="@%SystemRoot%\\System32\\msutb.dll,-325"

;Benzer görev çubuğu öğelerini gruplamayı devredışı bırak.

"TaskbarGlomming"=dword:00000000

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
    "TaskbarGlomming"=dword:00000000

;Görev Çubuğu'nda Hızlı Başlat'ı göster. (XP SP3'te çalışmıyo, Vista'da da
    ;Hızlı Başlat zaten açık geliyo.)

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Streams\Desktop]
    "Toolbars"=hex:11,00,00,00,00,00,00,00

;XP'nin ilk açılışında Başlat Menüsü açılışını iptal et.
    ;(Bu dosya t13'te kullanıldığında işe yarıyo.)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
    "StartMenuInit"=dword:00000002
    "StartButtonBalloonTip"=dword:00000002

;Başlat'ta Çalıştır'ı göster (Vista'da göstermiyo), yeni kurulan programları
    ;vurgula devredışı (normalde etkin de...), vs. vs. birkaç ayar...

"FolderContentsInfoTip"=dword:00000001
    "Start_AdminToolsRoot"=dword:00000000
    "Start_LargeMFUIcons"=dword:00000001
    "Start_NotifyNewApps"=dword:00000000
    "Start_ShowSearch"=dword:00000000
    "Start_ShowNetConn"=dword:00000001
    "Start_ShowMyDocs"=dword:00000001
    "Start_ShowMyComputer"=dword:00000001
    "Start_ShowRun"=dword:00000001
    "Start_ShowControlPanel"=dword:00000001
    "Start_SearchFiles"=dword:00000000
    "Start_ShowMyMusic"=dword:00000000
    "Start_SearchPrograms"=dword:00000001
    "Start_ShowMyPics"=dword:00000001
    "Start_ShowSetProgramAccessAndDefaults"=dword:00000001
    "Start_ShowHelp"=dword:00000001
    "Start_ShowRecentDocs"=dword:00000000

;------------------------------------------------------------------------------------

;Bunlar da deneme-yanılma yöntemiye bulunmuş Vista ayarları...

;Aero varsayılan olarak açık olsun. (Ekran kartı desteklerse tabii...)

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\DWM]
    "Composition"=dword:00000001
    "CompositionPolicy"=dword:00000002

;Kullanıcı Hesap Denetimi'ni devredışı bırak da bilgisayar kendine gelsin...
    ;[Vista ile gelen (orijinal adı UAC) baş belası bi özellik... Herşeyi soruyo
    ;ya Vista. Onun sebebi bunun varsayılan olarak açık olması.(Yemeyebilir...)]

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]
    "EnableLUA"=dword:00000000

Yükle

Forum Saati Çarş. Mayıs 15, 2024 12:48 pm